Sprog

+86-13967261180
Hjem / Nyheder / Industri nyheder / Ildfaste materialer med høj temperatur: kvaliteter, grænser og købsrisici
Presse og begivenheder

Ildfaste materialer med høj temperatur: kvaliteter, grænser og købsrisici

En procesingeniør, der dimensionerer foringen til en 1300 °C afbindings- og sintringsovn, ender normalt med tre tilbud på skrivebordet: tæt ildfast mursten til den laveste enhedspris, 0,8 g/cm³ isolerende ildsten i midten og et 128 kg/m³ keramisk fibermodulsystem øverst. Enhedsprisrangeringen og den samlede prisrangering peger sjældent på den samme mulighed, og årsagen ligger i to tal, ingen sætter på tilbuddet: kontinuerlig brugstemperatur og foringsmasse.

Det korte svar: vælg højtemperatur ildfaste materialer ved kontinuerlig arbejdstemperatur og ovnkemi først, derefter ved tæthed og termisk ledningsevne. En foring, der er overspecificeret på temperatur, men for tæt på masse spilder energi på hver cyklus; en foring, der er underspecificeret på kemi eller svind, fejler inden for et par måneder, hvad end det koster.

To regler dækker de fleste specifikationer: Klassificeringstemperatur er et testresultat, ikke en servicevurdering, og den varme overflade skal vælges til den værste time, ovnen nogensinde vil se, ikke den gennemsnitlige dag.

Sammenligningen nedenfor er den, der er værd at lave før pris. Tallene er typiske offentliggjorte intervaller for almindelige kommercielle kvaliteter; sortimentet af termiske isoleringsmaterialer dækker fiberbaserede muligheder mere detaljeret.

Temperaturklassen kommer først, alt andet i anden række

Ildfast litteratur adskiller normale ildfaste materialer med fusionstemperaturer omkring 1580-1780 °C (ildler er standardeksemplet) fra høje ildfaste materialer ved omtrent 1780-2000 °C (chromitbaserede typer). Fusionstemperaturen fortæller dig, at materialet ikke smelter; det siger meget lidt om, hvorvidt foret overlever fem års cykling. For fibrøs isolering er det tilsvarende tal klassificeringstemperaturen, målt ved en 24-timers krympetest, og kontinuerlig drift sættes normalt 100–150 °C under den.

Materiale
Kontinuerlig brug
Bulkdensitet
Hvor det passer
Typisk fejltilstand
Ildler mursten (42-45 % Al2O3)
≤1300 °C
2,1-2,3 g/cm³
Slid- og alkalizoner
Sparkling efter cykling
Mursten med højt aluminiumoxidindhold (70–80 %)
≤1500–1600 °C
2,5-2,8 g/cm³
Bærende varme ansigter
Termiske chok revner
Alumina-silikat fiber tæppe (1260 grade)
1100-1150 °C
96–128 kg/m³
Backup og lavmasse varmt ansigt
Krympning over vurdering
Aluminiumoxidfiberplade (1400 grade)
1250-1300 °C
300–400 kg/m³
Stivt varmt ansigt, batchovne
Kantrevne ved ankre
Polykrystallinsk mullitfiber (1600 grade)
1450–1500 °C
130–200 kg/m³
1500–1600 °C kamre
Omkostnings- og støvkontrol
Nano mikroporøs plade
≤1000 °C
200–240 kg/m³
Tynd backup i tætte hulrum
Vakuumtab, hvis det punkteres
Tabelnote: værdier for kontinuerlig brug forudsætter rene oxiderende atmosfærer; reducerende gasser, alkalidampe og bly- eller borforbindelser skærer det anvendelige loft ned og kræver en gradsændring frem for en tykkere foring.

Fiber versus mursten: Varmelagring er den skjulte pris

Lagret varme skalaer med tæthed, specifik varme og tykkelsen af laget faktisk gennemblødt til temperatur. For en 200 mm foring opvarmet over omkring 1000 K, holder det fuldt gennemblødte lag af tætte ildsten i størrelsesordenen 100-120 kWh pr. kvadratmeter, isolerende ildsten på 0,8 g/cm³ omkring 40-50 kWh, og et 128 kg/m³ fibersystem kun 6.8 kWh. I en ovn, der kører dagligt, opvejer denne forskel normalt vægtab.

100
45
7
Tæt ildlersten
IFB, 0,8 g/cm³
Fibermodul, 128 kg/m³
Indeks: lagret varme i det gennemblødte lag af en 200 mm foring, tæt mursten = 100.

Afvejningen er mekanisk. Fiber har ingen bæreevne, eroderer under højhastighedsgas og bør ikke komme i kontakt med smeltet metal eller tung slagge. Det brugbare mønster er en varm fiberflade med en tæt mursten eller støbbar slidzone, hvor ladningen eller flammen rammer, og fiberbackup, hvor det eneste job er at holde varmen inde.

NC Ceramic Fiber Blanket for Thermal Insulation Backup NC keramisk fibertæppe til termisk isolering backup Gennemgå dette dobbelt nålestansede tæppe, hvor fiber tjener som varmeholdende backup, ikke bærende varm ansigt; kvaliteter spænder over 1260–1600°C. Se produkt →

Hvad et ildfast datablad skal bevise

De fleste specifikationsfejl kommer på dataarket som vage etiketter i stedet for manglende tal. Tjek disse seks punkter, før du godkender en karakter:

  • Krympeprøvetemperatur. Et tal på 3 % betyder lidt, medmindre det er angivet efter 24 timer ved dit sætpunkt, ikke ved klassificeringstemperaturen.
  • Ledningsevne ved middeltemperatur. Angivne værdier skal angive middelværdien, f.eks. 0,12–0,20 W/m·K ved 800 °C middelværdi for et 128 kg/m³ tæppe; et 25 °C tal er markedsføring.
  • Kemi. Al2O3-indholdet adskiller 1260-grade fra 1400-grade materiale, og Fe2O3 under ca. 0,5% betyder noget, hvor reducerende atmosfærer eller brint er til stede.
  • Optagelsesindhold. Over ca. 20 % ikke-fibrøse partikler håndterer tæpper dårligt og afgiver støv under skæring.
  • Densitet og tykkelse tolerance. Typisk ±10% på tæthed og ±2 mm eller ±5% på tykkelse; en let rulle leveret med 10 % under nominel densitet mister en målbar andel af sin isoleringsværdi.
  • Binder udbrændt område. Organiske bindemidler brænder af mellem cirka 200 og 350 °C, så den første opvarmning kræver ventilation og en langsom rampe.

Brædder er det praktiske svar, hvor det varme ansigt skal forblive fladt og holde form, for eksempel i en batchmuffel eller et ovnbildæk. De koster mere per kvadratmeter end tæppe og er mindre tilgivende ved ankre, så tegningsgennemgangen betyder lige så meget som materialekvaliteten.

Alumina Ceramic Fiber Board for Flat Hot-Face Linings Alumina keramisk fiberplade til flade foringer med varmt ansigt Overvej dette bræt, hvor en flad, formholdende varm flade skal modstå flammer og gasstrøm; tilgængelig i NC1260-NC1800 kvaliteter. Se produkt →

Hvor tonnagen går: Application Split

Efterspørgslen efter højtemperatur ildfaste materialer følger de industrier, der kører varme processer kontinuerligt. Opdelingen nedenfor er et vejledende mønster for tungindustriens forbrug, nyttigt til at vurdere, hvilke servicebetingelser en leverandør opfylder oftest, ikke en statistisk undersøgelse.

  • Jern og stål - omkring 34%
  • Keramik og glas - omkring 21%
  • Petrokemisk og raffinering — omkring 15 %
  • Ikke-jernholdige metaller - omkring 12%
  • Varmebehandling og effekt - omkring 10%
  • Laboratorie og andet - omkring 8%

Læs det som et tip om fejltilstande. Stål- og cementbrugere bekymrer sig om alkaliangreb og slid; brugere af keramik og glas bekymrer sig om forurening og termisk chok; laboratorie- og pilotbrugere bekymrer sig om fleksibilitet i små partier og ensartet temperatur, der kan gentages. En leverandør, hvis katalog er bygget op omkring elektriske ovnkamre, vil normalt være stærkere på den sidste gruppe end på slaggeresistens.

En fem-trins udvælgelsessekvens

Ved at køre sekvensen i rækkefølge undgår man den almindelige fejl at vælge et materiale, før tolden nedskrives.

1. Skriv pligten

Spidstemperatur og holdetid, atmosfære, forurenende stoffer, mekanisk belastning, gashastighed og hvor ofte ovnen kører om ugen.

2. Konverter med margen

Indstil kontinuerlig brug 100–150 °C over arbejdsindstillingspunktet for fiber, eller en fusionsklasse over toppen for mursten.

3. Vælg arkitekturen

Kun fiber, fiber over IFB eller en tæt slidflade med fiberbackup. Tegn ankerlayoutet, inden du bestiller materiale.

4. Bekræft dataene

Krympning ved sætpunkt, ledningsevne ved middeltemperatur, kemi, tæthedstolerance og en batchtestrapport knyttet til det leverede parti.

5. Planlæg det første heat

Bindemiddeludbrændingskurve, dilatationsfuger, holdepunkter og ventilation aftales skriftligt inden monteringen starter.

Hvor den højeste temperatur er nødvendig, bærer polykrystallinsk mullitfiber den varme overflade ved 1500-1600 °C uden murstens massestraf, til en pris, der kun giver mening, når kammeret er lille, cykling er hyppig, eller renlighed betyder noget. Det er også den kvalitet, der er mest følsom over for forurening, så ovnatmosfæren og opladningspraksis skal gennemgås ærligt.

Polycrystalline Mullite Fiber Cotton for High-Temperature Insulation Polykrystallinsk mullitfiberbomuld til højtemperaturisolering Brug denne lette 72% aluminiumoxidfiber, hvor 1500-1700°C service og lav masse stof; gennemgå atmosfæren og opladning for kontamineringsfølsomhed. Se produkt →

Detaljer om installation, vedligeholdelse og overholdelse

De fleste for tidlige belægningsfejl er installationsfejl, ikke materialefejl. De tilbagevendende er værd at notere for enhver indkøbsgennemgang:

  • Ekspansionsfuger. Tillad ca. 1,5–2 % af foringslængden ved 1200 °C og derover; en tætsiddende fiberforing spænder og åbner huller ved modulerne.
  • Ankergrad og afstand. 304 rustfri til ca. 800 °C, 310 til ca. 1100 °C, keramiske ankre ud over det, typisk ved 200-300 mm centre.
  • Fugtighed. Våde fibre mister en stor del af sin isoleringsværdi og kan sprænges ved første varme; Opbevar forseglet og tørt, og installer aldrig i en oversvømmet skal.
  • Inspektionsrytme. Kvartalsvis visuelle kontroller af hot spots og dørtætninger, plus årlig termisk billeddannelse, fanger krympespalter, før de bliver skalforvrængning.
  • Dokumentation. Bed om ISO 9001-certifikatets omfang og enhver CE-erklæring knyttet til det faktiske produkt og teststandard, ikke en generisk virksomhedserklæring; anmode om et aktuelt sikkerhedsdatablad for fibrøst materiale.
  • Støvkontrol. Alumina-silikat ildfast keramisk fiber er klassificeret i nogle jurisdiktioner som et mistænkt kræftfremkaldende stof, så skæring skal være lukket eller våd med ekstraktion og åndedrætsværn på stedet.

Installationsdetaljerne ændrer målt ydeevne mere, end de fleste købere forventer. Modulopretning, samlingskompression og ankerindlejring afgør, om den beregnede ledningsevne overlever kontakt med den rigtige ovn; de praktiske kontroller fremgår af denne keramisk fiber tæppe ovn foring guide .

Den brugbare regel for højtemperatur ildfaste materialer er at specificere i denne rækkefølge: pligt, kemi, kontinuerlig temperatur, derefter tæthed og pris. Hvis et tilbud ikke kan angive svind ved dit sætpunkt og ledningsevne ved en angivet middeltemperatur, er karakteren uverificeret uanset hvor attraktiv prisen ser ud. Køb den foring, der passer til den cyklus, ovnen rent faktisk kører, og læg besparelserne i ankre, ekspansionsfuger og en dokumenteret første opvarmning, hvor der er mindst sandsynlighed for, at de går tabt.

Anbefalede artikler
  • Hvad er hovedproblemerne med fiberplader af aluminiumsilikat?

    Introduction: Aluminiumsilikatfiberplademateriale er i øjeblikket et højtydende isoleringsmateriale. Aluminiumsilikatfiberplade har fremragende egenskaber såsom let væ...

  • Hvad er egenskaberne ved aluminiumsilikatfiberplader?

    Introduction: Aluminiumsilikat ildfaste fiberprodukter fremstilles ved selektiv behandling af pyroxen, højtemperatursmeltning, blæsestøbning til fibre, størkningsstøb...

  • Hvad er strukturen af ​​keramisk fiberplade med høj aluminiumoxid?

    Introduction: 1 、 Formet keramisk fiber ovnforing til høj aluminiumoxid keramisk fiberplade Den formede keramiske fiberovnsbeklædning af keramisk fiberplade med h...

KONTAKT OS